
Nākamreiz, kad redzat skaitli “3” uz pulksteņa, ceļa zīmes vai sportista krekla, padomājiet par savām krūtīm… Regulāra iespējamu krūts vēža simptomu uzraudzība var glābt jūsu dzīvību.

Kāpēc regulāri jāveic pašpārbaude?
- Pirmkārt un galvenokārt, tas ļaus jums iepazīties ar savām krūtīm un to normālo stāvokli, radot sev atskaites punktu nākotnes pārbaudēm. Tas palīdzēs labāk pamanīt jebkādas izmaiņas, piemēram, bumbuli vai neizskaidrojamu audu sabiezējumu.
- Tas ir jo svarīgāk, ja jūs vēl nesaņemat uzaicinājumu uz mamogrāfijas izmklējumu reizi divos gados vecumā no 50 līdz 68 gadiem. Lai iegūtu papildinformāciju par valsts apmaksātu izmeklējumu, apmeklējiet Nacionālā Veselības dienesta Krūts vēža profilaktiskās pārbaudes vietni – Krūts vēža skrīnings.
Tomēr paturiet prātā, ka pašpārbaude dažkārt var izraisīt nepamatotu satraukumu: bumbuļi var arī būt labdabīgi, neuztraucieties, pirms neesat konsultējušies ar ārstu!
Kā veikt krūšu pašpārbaudi?
Īstais laiks
Pašpārbaudei katru mēnesi vajadzētu aizņemt tikai dažas minūtes. Veikt pašpārbaudi katru mēnesi nav obligāti, drīzāk ir svarīgi to veikt regulāri. Ir svarīgi iepazīt savu ķermeni, lai atrastu piemērotāko brīdi pašpārbaudei. Vispārīgie ieteikumi ir norādīti tālāk.
• Ja jums ir menstruācijas, izvēlieties noteiktu laiku, lai pārbaudītu krūtis dažas dienas pēc mēnešreižu beigām.
• Ja jums ir menopauze (menstruācijas nav bijušas ilgāk nekā gadu), izvēlieties noteiktu mēneša dienu pārbaudei un atkārtojiet to katru mēnesi.
Jebkurā gadījumā konsultējieties ar ginekologu, lai kopīgi noteiktu jums piemērotāko laiku un pārbaudes intervālu1,2.
3 PAŠPĀRBAUDES SOĻI

Nostājieties taisni pret spoguli.

Vizuāli pārbaudiet krūtis.

Sāciet pašizmeklēšanu, pārbaudot trīs zonas: krūtis, paduses un krūšgalus.
Secība
3 SOĻI2:
1 solis. Pareiza stāja.
Tā kā pārbaudes pamatā ir ne tikai iztaustīt krūtis, bet arī vizuāli novērtēt, tad stāviet vai apsēdieties pie spoguļa ar taisnu muguru, lai jūs varētu redzēt savas krūtis no priekšpuses.
2 solis. Vizuālā pārbaude
Apskatiet savas krūtis, lai pārbaudītu, vai nav mainījusies to forma vai struktūra. Krevele, asimetrija, plankumi vai pat apsārtums var liecināt par iespējamām izmaiņām. Atkārtojiet vizuālo pārbaudi, paceļot rokas aiz galvas.
3 solis. Pašiztauste
3 ZONAS:
a. Krūtis: lai pārbaudītu kreiso krūti ar labo roku, paceliet kreiso roku uz augšu. Ar pirkstu galiem iztaustiet krūti no ārpuses uz iekšpusi, veicot apļveida kustības, meklējot sabiezējumus, sāpīgas zonas vai niezi.
b. Paduses: ar labo roku, veicot apļveida kustības, pārbaudiet zonu starp kreiso krūti un padusi, kā arī pašu padusi.
c. Krūšgali: maigi saspiediet krūšgalu un pārliecinieties, vai nav izdalījumu. Ja parādās izdalījumi neatkarīgi no krāsas, nekavējoties konsultējieties ar ārstu. Pārbaudiet, vai jūsu krūtsgals nav sāpīgs, iekaisis vai ievilkts.
Pēc tam atkārtojiet šīs pašas darbības labajai krūtij ar kreiso roku.
Kādas ir svarīgas pazīmes, kurām jāpievērš uzmanība?3
Papildus nesāpīgam mezglam vai sabiezējumam, tālāk ir norādītas biežākās pazīmes, kurām jums vajadzētu pievērst uzmanību pašpārbaudes laikā.

Pietūkums krūšu apvidū vai limfmezglos zem paduses.

Sāpes krūšu vai krūšgalu apvidū.

Krūšu vai krūšgalu āda ir sarkana, sausa, zvīņaina vai sabiezēta.

Izmaiņas krūšu apjomā vai formā.

Krūšgalu ievilkšanās.

Izdalījumi no krūšgaliem (izņemot pienu).
Ja pašpārbaudes laikā jūtat vai redzat kādu no šīm pazīmēm, konsultējieties ar ārstu.
Paturiet prātā, ka šīs pazīmes ne vienmēr liecina par vēzi!
Dažām sievietēm var būt dabiski asimetriskas krūtis, plankumi, strijas vai citi līdzīgi elementi, kas parasti ir normāli, ja tie neprogresē3.

Krūšu pašpārbaude neaizstāj vizīti pie ārsta. Ja jums ir kādi jautājumi vai neskaidrības, lūdzu, sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai ginekologu. Krūts vēža profilakses programmas ietvaros visām sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem jāveic krūts vēža skrīnings. Vairāk informācijas par krūts vēža profilakses programmām var atrast šeit.
Vairāk par krūts vēzi lasiet šeit.
Atsauces:
- Nacionālā Veselības dienesta Krūts vēža profilaktiskās pārbaudes – Krūts vēža skrīnings: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/dzemdes-kakla-un-krusu-profilaktiskas-parbaudes
- Think Pink: Everything you need to know about living during and after breast cancer. Available on: https://www.think-pink.be/fr/cancer-du-sein. Downloaded on 27-09-2023.
- Amerikas vēža biedrība. Krūts vēža pazīmes un simptomi. https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/breast-cancer-signs-and-symptoms. Skatīts 02/2025.
LV-NON-01063 | Materiāls sagatavots 2025. gada februāris.