Hero Image

Mūsu vēsture

Mēs cenšamies nekad neaizmirst, ka zāles ir paredzētas cilvēkiem. Tās nav domātas peļņai.

– Džordžs Merks (George Merck)

Vairāk nekā 130 gadus mēs strādājam ticot, ka lieliskas zāles un vakcīnas maina pasauli

Darbs zāļu un vakcīnu izgudrošanas jomā turpinās. Mēs pielāgojam savu darbību ne tikai nākamajam ceturksnim, bet arī nākamajam ceturtdaļgadsimtam.

1891

Tiek nodibināts uzņēmums Merck & Co.

Uzņēmums Merck & Co. tika nodibināts ASV 1891. gada 1. janvārī. Džordžs Merks (George Merck) 23 gadu vecumā nodibināja uzņēmumu ar mērķi izplatīt ķīmiskas izejvielas Ņujorkā un tās tuvējās apkaimēs.

1899

Tiek publicēta pirmā Merka rokasgrāmata (Merck Manual)

Pirmais Merck Manual izdevums tika publicēts 1899. gadā. Pirmajā rokasgrāmatā bija minēti tādi ārstēšanas līdzekļi kā asiņu nolaišana akūta bronhīta gadījumā, arsēns impotences gadījumā un mandeļu maize cukura diabēta gadījumā. Merck Manual ir kļuvusi par vienu no visplašāk izmantotajām medicīniskajām rokasgrāmatām.

1925

Par uzņēmuma prezidentu kļūst Džordžs V. Merks

Džordža Merka dēls Džordžs V. Merks (George W. Merck) savu karjeru sāka 1914. gadā pakošanas un transportēšanas nodaļā. Viņš apguva zināšanas, kas nepieciešamas lielākajai daļai uzņēmējdarbības jomu. Viņš uzņēmumu Merck vadīja līdz 1927. gadam, kad notika apvienošanās ar Powers-Weightman-Rosengarten Co., un pievērsa uzmanību Merck pētnieciskās kapacitātes stiprināšanai, kas ļāva uzņēmumam iemantot reputāciju inovāciju jomā.

1933

Tiek izveidota Merck pētnieciskā laboratorija

Uzņēmums Merck Research Laboratory tika izveidots Rahvejā Ņūdžersijā. Laboratorija bija Merck sākumposms pārejai uz farmakoloģisko pētniecību un ietvēra trīs atsevišķas nodaļas: fundamentālo pētījumu nodaļu, Merck terapeitiskās pētniecības institūtu un lietišķo pētījumu nodaļu.

1936

Tiek sintezēts B1 vitamīns

Uzņēmumā Merck pirmo reizi tika sintezēts B₁ vitamīns, un iegūtie rezultāti tika publicēti Journal of the American Chemical Society. Šis atklājums deva iespēju vitamīnu ražot masveidā, un dažu gadu laikā tas veicināja B₁ vitamīna deficīta (beriberi slimības) sastopamības samazināšanos. Turpmākajos gados Merck vadība izvirzīja uzņēmumam mērķi strādāt pie vitamīnu izolēšanas un sintēzes un padarīt tos plašāk pieejamus.

1940

Tiek atklāta un izplatīta vēsturiskā antibiotika streptomicīns

Vēsturiski tuberkuloze ASV bija galvenais nāves cēlonis. 1943. gadā ārsti Zeļmans Vaksmans (Selman Waksman) un Alberts Šacs (Albert Schatz) atklāja streptomicīnu – pirmo efektīvo šīs slimības ārstēšanas līdzekli. Uzņēmums Merck atbalstīja dr. Vaksmana pētniecisko laboratoriju un ieguva tiesības uz jauno zāļu patentu. Kad tika atzīta šo zāļu būtiskā labvēlīgā ietekme uz veselību, Merck atteicās no ekskluzīvā šīs antibiotikas patenta, lai nodrošinātu tās maksimālu pieejamību pacientiem.

 

Līdz 1950. gadam ar tuberkulozi saistīto nāves gadījumu skaits ASV samazinājās par gandrīz 50%.

1948

Uzņēmums Merck ienāk veterināro zāļu tirgū ar sulfahinoksalīnu

Pēc gadiem ilgām pārbaudēm Merck laida tirdzniecībā S.Q. (sulfahinoksalīnu). Ar preparātu, ko izmantoja, lai novērstu mājputnu parazītisko slimību kokcidiozi, Merck oficiāli sāka savu darbību dzīvnieku veselības jomā.

1950

Pirmo reizi komerciālām vajadzībām tiek sintezēts kortizons

Rahvejā izvietotās Merck pētnieciskās laboratorijas pētnieks dr. Luiss Sarets (Lewis Sarett) izstrādāja kortizonu. Šīs zāles izmantoja, lai ārstētu reimatoīdo artrītu, reimatisko drudzi un citas līdzīgas hroniskas slimības, kuras bieži bija letālas un kuru ārstēšanai nebija pieejami efektīvi līdzekļi.

1950

Zāles ir domātas cilvēkiem

Uzņēmumam nozīmīgā brīdī Džordžs V. Merks uzstājās ar priekšlasījumu Virdžīnijas Medicīnas koledžā Ričmondā un šīs runas laikā izteica slaveno domu par veiksmīgu medicīnas un farmācijas jomas darbību:

 

“Mēs cenšamies nekad
neaizmirst, ka zāles ražojam cilvēkiem, nevis lai gūtu peļņu. Apzinoties to, peļņa neizpaliks”

 

Šo filozofiju līdz pat šai dienai īsteno mūsu vadītāji un darbinieki.

1953

Notiek Merck apvienošanās ar Sharp & Dohme

Apvienošanas rezultatā tika izveidots Merck Sharp & Dohme (MSD), kas apvienoja Merck plašās ķīmiskās pētniecības iestādes un ražotnes ar Sharp & Dohme farmaceitiskās izstrādes iespējām, tirgvedības pieredzi un starptautisko pārstāvniecību.
Apvienošana ietvēra arī Sharp & Dohme ražotnes Vestpointā, Pensilvānijā.

1957

Tiek izveidots MSD fonds

MSD izveidoja uzņēmuma fondu, bezpeļņas sabiedrību labdarības mērķiem ar sākotnējo kapitālu 500 000 USD. Līdz šim MSD fonds bezpeļņas organizācijām ir novirzījis simtiem miljonu dolāru.

1958

Tirgū tiek laists līdzeklis asinsspiediena ārstēšanai

Hlortiazīda laišana tirdzniecībā liecināja, ka uzņēmums ieņem vadošu pozīciju kardiovaskulāro līdzekļu ražotāju vidū. Kopš hlortiazīda laišanas tirdzniecībā mēs esam viens no vadošajiem uzņēmumiem, kas izstrādā jaunus līdzekļus paaugstināta asinsspiediena un sirds slimību ārstēšanai. “hlortiazīda cilvēciņš”, caurspīdīga plastmasas figūriņa ar sirdi, plaušām, nierēm, urīnvadiem un urīnpūsli, palīdzēja uzņēmumam MSD demonstrēt ārstiem šī jaunā preparāta vērtību.

1970

Atklāts trihinelozes ārstēšanas līdzeklis dzīvniekiem

Cilvēkiem trihineloze (ar ko iespējams saslimt, ēdot jēlu vai termiski nepietiekami apstrādātu gaļu) var izraisīt stipru drudzi, sāpes muskuļos un pietūkumu, kā arī citus nopietnus traucējumus. 1961. gadā MSD pētnieku komanda dr. Viljama Kembela (William Campbell) vadībā atklāja tiabendazolu, pirmās zāles, kas spēja nonāvēt aitu, kazu, liellopu un cūku organismā esošās trihinellas. Kad polārā loka ziemeļbriežu populāciju smagi skāra parazītu invāzijas, MSD zinātnieki devās uz ziemeļiem, lai ārstētu dzīvniekus ar prettārpu līdzekli tiabendazolu.

 

Ārstēšana palīdzēja aizsargāt ne tikai ziemeļbriežus, bet arī pamatiedzīvotājus, kuru izdzīvošana bija atkarīga no ziemeļbriežiem.

1971

Uzņēmums MSD sāk izplatīt M-M-R vakcīnu

MSD sāka izplatīt kombinētu masalu-epidēmiskā parotīta-masaliņu (M-M-R) vakcīnu, kuru bija izstrādājuši dr. Moriss Hillemans (Maurice Hilleman) un Eižens B. Bainaks (Eugene B. Buynak). M-M-R sastāvā bija trīs vakcīnas: atjaunināts MSD masalu vakcīnas variants, masaliņu vakcīna un MSD epidēmiskā parotīta vakcīna.

1977

Tiek reģistrēta pirmā pneimonijas vakcīna

Tiek reģistrēta MSD pneimonijas polivalenta pneimokoku vakcīna. Vakcīnas izpēte un izstrāde notika dr. Morisa Hillemana vadībā.

1978

FDA apstiprina cefoksitīnu

Cefoksitīns bija indicēts daudzu gan grampozitīvu, gan gramnegatīvu baktēriju izraisītu infekciju ārstēšanai.

1985

FDA apstiprina enalaprilu

Enalaprils, angiotenzīnu konvertējošā enzīma (AKE) inhibitors augsta asinsspiediena un sastrēguma sirds mazspējas ārstēšanai, tiek apstiprināts FDA. 1988. gadā enalaprils kļuva par pirmo MSD miljardiem dolāru vērto preparātu.

1986

FDA apstiprina vakcīnu pret B hepatītu

FDA apstiprināja MSD ražoto rekombinanto B hepatīta vakcīnu, kas bija pirmā cilvēkiem lietojamā rekombinantā vakcīna. 1989. gadā MSD nodeva B hepatīta vakcīnas ražošanas tehnoloģiju Ķīnas valdībai. Šajā valstī B hepatīts bija lielākā sabiedrības veselības problēma, un aplēstais slimības nēsātāju skaits bija 100 miljoni cilvēku.

1987

MSD laiž tirdzniecībā pirmo statīnu

MSD laida tirdzniecībā lovastatīnu, pirmo statīnu grupas līdzekli, ko apstiprinājusi FDA. Tas bija izstrādāts desmitiem gadu ilgu pētījumu rezultātā, uzņēmumam MSD sadarbojoties ar ASV un citu valstu zinātniekiem, universitātēm un neatkarīgām laboratorijām.

1987

MSD apņemas ziedot ivermektīnu, cik daudz nepieciešams un cik ilgi nepieciešams, ar mērķi palīdzēt izskaust onkocerciāzi

1987. gadā MSD vadītājs dr. Rojs Vageloss (Roy Vagelos) paziņoja par MSD apņemšanos ziedot ivermektīnu, cik daudz nepieciešams un cik ilgi nepieciešams, ar mērķi palīdzēt izskaust onhocerkozi. MSD vadītāji atzina, ka, lai sasniegtu šo mērķi, būs jāsadarbojas daudzām organizācijām ar unikālām prasmēm. Tādējādi izveidota ivermektīna ziedošanas programma (MDP), pirmā publiskā un privātā sektora partnerība, kas ietekmēja vairāku citu zāļu ziedošanas programmu izstrādi.

1996

FDA apstiprina INDINAVĪRA SULFĀTU

Pēc 42 dienu ilgas pārskatīšanas FDA apstiprināja INDINAVĪRA SULFĀTU HIV infekcijas ārstēšanai. Pirms FDA apstiprinājuma 1995. gadā MSD sadarbībā ar ASV Pārtikas un zāļu pārvaldi, pacientiem un HIV inficēto interešu aizstāvības grupām nolēma piedāvāt Indinavīra programmu. Īstenojot šo programmu, MSD bez maksas šīs zāles vēl pirms to nonākšanas tirdzniecībā nodrošināja atsevišķiem pacientiem.

1998

FDA apstiprina montelukastu nātrija sāli

FDA apstiprināja montelukastu nātrija sāli astmas profilaksei un ārstēšanai. Šis preparāts bija gandrīz divdesmit gadu ilga Kirklendā, Kanādā izvietotā MSD Frosst atklājumu centra pētnieciskā darba rezultāts. Tas pieder pie jaunas astmas ārstēšanai lietotu līdzekļu grupas, ko sauc par leikotriēna blokatoriem.

2006

FDA apstiprina sitagliptīnu

FDA apstiprināja DPP-4 inhibitoru sitagliptīnu 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai.

2006

FDA apstiprina kvadrivalentu cilvēka papilomas vīrusa rekombinantu vakcīnu

FDA apstiprināja MSD ražoto kvadrivalentu cilvēka papilomas (6., 11., 16., 18. tipa) vīrusa rekombinantu vakcīnu noteiktu tipu HPV izraisīta dzemdes kakla vēža profilaksei.

2009

MSD un Schering-Plough apvienošanās

MSD un Schering-Plough apvienojās un uzsāka kopīgu darbību. Šī apvienošanās padarīja uzņēmumu par otru lielāko farmācijas firmu ASV ieņēmumu ziņā.

2011

Tiek sākta globāla iniciatīva MSD māmiņām

2010. gadā ik pēc divām minūtēm mira kāda dzemdētāja vai grūtniece. Daudzi no šiem nāves gadījumiem bija novēršami. Reaģējot uz šo situāciju, mēs kopā ar sadarbības partneriem uzsākām globālu iniciatīvu “MSD māmiņām“, lai uzlabotu sieviešu veselību un labsajūtu pirms un pēc grūtniecības un dzemdībām, kā arī to laikā. Līdz 2019. gadam palīdzība bija sniegta vairāk nekā 9 miljoniem sieviešu 48 valstīs.

2014

FDA apstiprina MSD Animal Health nodaļas ražoto fluralaneru

FDA apstiprināja fluralaneru, pirmās košļājamās tabletes suņiem. Tabletēm ir pierādīta spēja pēc vienas devas lietošanas 12 nedēļas nonāvēt blusas un vairāku sugu ērces.

2014

Paātrinātā kārtībā tiek apstiprinātas MSD ražotās zāles pembrolizumabs

FDA apstiprināja pirmo anti-PD-1 (programmētas nāves receptora-1) terapijas līdzekli (pembrolizumabu). Iepriekš FDA šīm zālēm bija piešķīrusi progresīvas terapijas statusu.

2019

FDA apstiprina Zairas Ebolas vakcīnu

Kopš vīrusa atklāšanas 1976. gadā pasaule no Gvinejas līdz Kongo Demokrātiskajai Republikai (KDR) cīnījās ar lielākajiem un sarežģītākajiem Ebolas vīrusslimības uzliesmojumiem. Tā kā uzliesmojumi joprojām bija globāla veselības jomas problēma, MSD zinātnieki kopā ar daudziem ārējiem sadarbības partneriem no visām nozarēm centās atrast pretlīdzekli šai nāvējošai slimībai.

FDA apstiprināja MSD ražoto Zairas Ebolas vakcīnu šī vīrusa izraisītas slimības profilaksei personām no 18 gadu vecuma.