Izpratne par melanomu: simptomi un riska faktori

Uzziniet vairāk par to, kā atpazīt ādas melanomu, un palīdzēt to novērst

Kas ir melanoma?

Melanoma ir nopietna ādas vēža forma. Melanomai ir raksturīga pigmentu ražojošu šūnu nekontrolēta augšana. 2022. gadā tā bija aptuveni 1,7% no visiem jauniem vēža gadījumiem pasaulē.

Ultravioletā (UV) starojuma (saules vai citu avotu, piemēram, solārija un saules lampu), iedarbība ir viens no galvenajiem ādas vēža, tostarp melanomas, riska faktoriem. Lai gan melanoma var rasties jebkur uz ādas, tostarp vietās, kuras nav pakļautas saules staru iedarbībai, tā biežāk veidojas noteiktās vietās, piemēram, uz sejas un kakla, kājām (visbiežāk sievietēm), krūtīm un muguras (visbiežāk vīriešiem).

Melanomas risks parasti palielinās līdz ar vecumu, un tās izplatība ir lielāka gados vecāku cilvēku vidū. Tomēr pat starp pacientiem, kas jaunāki par 30 gadiem, melanoma ir viens no visbiežāk sastopamajiem vēža veidiem, īpaši jaunu sieviešu vidū.

Pēdējo divdesmit gadu laikā visā pasaulē ir palielinājies melanomas diagnosticēto gadījumu skaits

2020. gadā pasaulē bija vairāk nekā

324 000 jaunu melanomas gadījumu

Ļaundabīgu dzimumzīmju pazīmes

Ja uz ādas parādās jauns plankums vai pleķis, kas maina izmēru, formu vai krāsu, vai plankums, kas izskatās savādāks, tas ir svarīgs brīdinājuma signāls par melanomu, un to vajadzētu pārbaudīt ārstam. Piecu pazīmju noteikums var kalpot kā ceļvedis, lai palīdzētu noteikt melanomas brīdinājuma pazīmes:

A – asimetrija Dzimumzīmes vai plankuma abas puses ir atšķirīgas.

R – robežas Plankuma malas ir neregulāras, raupjas, nelīdzenas vai izplūdušas.

K – krāsa

Krāsa nav vienāda visā plankumā, un tā var būt dažādu toņu brūna vai melna, dažkārt ar rozā, sarkanu, baltu vai zilu nokrāsu.

D – diametrs Plankuma diametrs ir lielāks par 6 milimetriem. Melanoma parasti ir lielāka par 6 milimetriem (aptuveni 1/4 collas jeb zīmuļa gala dzēšgumijas lielumā), kad tiek diagnosticēta. Tomēr dažreiz tā var būt mazāka.

E – evolūcija

Dzimumzīme maina izmēru, formu vai krāsu.

Jebkura no šīm brīdinājuma pazīmēm ir jāapspriež ar ārstu, īpaši, ja uzskatāt, ka pastāv melanomas risks.

Melanomas riska faktori

Ir daudzi melanomas riska faktori un cēloņi, tostarp:

  • Ultravioleto staru iedarbība uz ādu, piemēram, no saules stariem vai solārija (izplatītākais melanomas gadījumu riska faktors).
  • Vecums – melanoma biežāk sastopama gados vecākiem cilvēkiem, taču risks ir arī jaunākiem. Melanoma ir viens no visbiežāk sastopamākajiem vēža veidiem cilvēku grupā, kas jaunāki par 30 gadiem (īpaši sieviešu vidū).
  • Dzimumzīmes – daudz dzimumzīmju, neregulāras vai lielas dzimumzīmes vai netipiskas dzimumzīmes.
  • Personīgā vai ģimenes anamnēze – melanoma var būt ģenētiski iedzimta, un tas, ka kādam radiniekam ir melanoma, var palielināt risku saslimt ar šo slimību.
  • Gaiša āda vai gaišs sejas tonis, daudz vasaras raibumu un/vai gaiši mati un/vai acis.

Veidi, kā mazināt melanomas risku

Melanomu nevar pilnībā novērst, taču ir veidi, kā samazināt risku. Galvenais veids, kā samazināt risku, ir aizsargāties pret UV stariem, kas bojā ādas šūnu DNS un ietekmē ādas šūnu augšanu kontrolējošos gēnus. Tāpēc ir svarīgi izvairīties no solārija, solārija kabīnēm, saules lampām un citiem mākslīgiem UV starojuma avotiem. Tomēr galvenais UV staru avots ir saule. Tāpēc ir svarīgi ievērot saules aizsardzību ikreiz, kad izejat ārā arī tad, ja ir apmācies, jo UV stari joprojām ir aktīvi. Lūk, daži veidi, kā sevi pasargāt:

Uzturieties ēnā

Valkājiet cepuri

Izvēlieties atbilstošu apģērbu

Vislielākā UV starojuma iedarbība ir laikā no plkst. 10.00 līdz 16.00. Ja šajās stundās jums ir jāatrodas ārā, meklējiet ēnu – zem koka, lietussarga vai nojumes.

Mēģiniet atrast cepuri ar platu malu – vismaz 5 līdz 7 cm platumā, lai pasargātu seju, galvas virsu, ausis un kaklu.

Izvēlieties apģērbu ar blīvu adījumu vai pinumu un izvairieties no caurspīdīgiem krekliem. Atcerieties, ka, ja caur apģērbu iekļūst gaisma, iekļūst arī UV stari.

Lietojiet saules aizsarglīdzekļus

Valkājiet saulesbrilles

Ja ilgstoši uzturaties brīvā dabā, izmantojiet ūdensizturīgu, plaša darbības spektra saules aizsargkrēmu ar SPF 30 vai augstāku.

Pasargājiet acis un jutīgo ādu ap acīm. Izvēlieties tādas saulesbrilles, kas bloķē gandrīz 100 % gan UVA, gan UVB staru.

LV-NON-01086 | Materiāls sagatavots 2025. gada aprīlis.